periodontologia etapy

Chorobami przyzębia (zwanymi parodontozą) zajmuje się periodontologia.

Stan zapalny dziąseł związany jest najczęściej z odpowiedzią zapalną organizmu na miejscowy czynnik  w postaci płytki i kamienia nazębnego. Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł to: krwawienie, obrzęk, ból, zaczerwienienie, nieświeży oddech, uczucie niesmaku. Jeśli ten stan dotyczy tylko dziąseł to jest w pełni odwracalny po wdrożeniu odpowiedniej higieny przez pacjenta jak i wykonaniu zabiegu usunięcia kamienia nazębnego przez lekarza stomatologa.

Stan zapalny dziąseł może prowadzić do paradontozy, a to do stanu zapalnego i destrukcji tkanek otaczających ząb – niszczenia dziąseł, tkanek utrzymujących zęby, czyli włókien kolagenowych, które łączą zęby z kością i samej kości, a w efekcie do jego rozchwiania, przemieszczenia i jego utraty.

Objawy choroby przyzębia, które powinny zaniepokoić to: obnażenie szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów, ruchomość zębów, krwawienie dziąseł, zmieniony zapach z ust, przemieszczenia zębów.

PERIODONTOLOGIA – LECZENIE CHORÓB PRZYZĘBIA

Leczenie paradontozy ma na celu zatrzymanie utraty kości i zmniejszenie ruchomości zębów. Aparatu utrzymującego zęby nie da się doprowadzić do stanu pierwotnego, ale można przywrócić  zębom funkcjonalność. Leczenie jest długotrwałe, wymaga systematycznych wizyt, może trwać od kilku miesięcy do roku.

Etap wstępny

Leczenie rozpoczyna się od instruktażu higieny, co jest bardzo istotne w utrzymaniu wyników leczenia. Prawidłowa higiena, indywidualnie dobrana dla pacjenta aż w 80% prowadzi do sukcesu. W ramach higienizacji wykonuje się zabiegi usuwania kamienia naddziąsłowego.

Periodontologia rodzaje zabiegów

Leczenie niechirurgiczne:

Skalingi poddziąsłowe oraz kiretaż. Kiretaż to perfekcyjne czyszczenie powierzchni korzeni zębów, które często znajdują się w obrębie głębokich kieszeni przy zębnych. Zabieg ten ma na celu zlikwidowanie bakterii i stanu zapalnego. Przynosi bardzo dobre efekty, krwawienie ustępuje i często zęby ulegają stabilizacji.

Zabiegi chirurgiczne:

W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne są zabiegi chirurgiczne oraz niekiedy zastosowanie materiałów wpływających regenerująco na tkanki otaczające ząb.

Terapia podtrzymująca

Terapia podtrzymująca ma na celu utrzymanie efektów leczenia. Polega na kontroli stanu przyzębia, zwykle wymaga wizyt kontrolnych co 3-6 miesięcy.

Paradontoza to choroba nieodwracalna, można jednak skutecznie zatrzymać jej postęp, dlatego ważne jest, aby pacjent zgłosił się do specjalisty w jak najwcześniejszym jej stadium

Lekarz dentysta Monika Śliz

W naszym Gabinecie leczenie chorób przyzębia prowadzi

lek stom Monika Śliz

Stomatologia Kraków
Agnieszka Kołodziejczyk
SUB HEADING HERE

Aktualne promocje

higienizacja promocja

Pakiet higienizacja

W skład zabiegu wchodzi : scaling, piaskowanie i fluoryzacja
Zadbaj o właściwą profilaktykę jamy ustnej i ciesz się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długi czas

Teraz Tylko

280zł
konsultacja stomatologiczna

Zniżka dla Rodzin

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom wprowadziliśmy, karty rodzinne!

na leczenie i profilaktykę

-5%

Leczenie kanałowe
pod mikroskopem

Zadzwoń i umów się na wizytę
12 292 48 21

Zapisz się
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI