Jak dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej?
Picture of Agnieszka Kołodziejczyk

Agnieszka Kołodziejczyk

Lekarz stomatolog specjalizacja: protetyka, stomatologia estetyczna i zachowawcza.

Jak dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej?

Każdego dnia na zębach w jamie ustnej gromadzi się płytka bakteryjna, stanowiąca zagrożenie zarówno dla zębów jak i dla dziąseł. Następnie na jej podstawie osadza się kamień nazębny.

  Płytkę bakteryjną możemy usunąć sami szczotkując codziennie ząby, natomiast kamień nazębny oczyszczamy  w gabinecie stomatologicznym przy użyciu kiret (ręcznie) lub z zastosowaniem specjalnej piaskarki i ultradźwięków (mechanicznie). Taki zabieg należy przeprowadzać regularnie, co sześć miesięcy. Są osoby, które wymagają przeprowadzenia tych zabiegów częściej

Płytka bakteryjna pozostając na zębach w procesie mineralizacji ulega przekształceniu tworząc kamień nazębny. Powstawanie kamienia rozpoczyna się już po 2-3 dniach od momentu powstania płytki nazębnej i trwa około dwóch tygodni. Kamień naddziąsłowy pozostaje widoczny i można szybko zareagować na jego powstawanie, jednak kamień poddziąsłowy, przyjmujący kolor ciemnobrązowy, często pozostaje niewidoczny gołym okiem. Jest też znacznie trudniejszy do usunięcia, gdyż tworzy twardą i przylegającą ściśle do powierzchni zębów skorupę. Poza mało estetycznym wyglądem kamień poprzez występujące w nim bakterie wywołuje i podtrzymuje stany zapalne przyzębia, powiększenie patologicznych kieszonek dziąsłowych, może też powodować recesję, owrzodzenie i martwicę dziąseł.

       W celu usuwania powstałego kamienia nazębnego  należy, co najmniej, co 6 miesięcy poddawać zęby zabiegowi oczyszczania w gabinecie dentystycznym. Usuwanie kamienia, czyli skaling odbywa się na dwa sposoby, ręcznie przy użyciu kiret lub przy zastosowaniu skalerów ultradźwiękowych. w szczególnych przypadkach gdy mamy doczynienia z głębokimi kieszeniami przyzębnymi dodatkowo zalecane jest wykonanie tzw. kiretażu, czyli czyszczenia powierzchi zębów w głębokich kieszeniach

Zabieg skalingu trwa do 0,5 godziny i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Każdy ząb jest dokładnie czyszczony, szczególna waga przykładana jest do powierzchni stycznych oraz powierzchni znajdujących się pomiędzy zębami. Przed zakończeniem zabiegu wszystkie zęby powinny zostać wypolerowane (w celu wygładzenia ich powierzchni) i zabezpieczone preparatem fluorowym.

Aby nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego i móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem należy stosować odpowiednie metody higieny jamy ustnej. W prosty sposób można uniknąć poważnych problemów pamiętając o codziennym szczotkowaniu zębów i czyszczeniu ich przy pomocy nici dentystycznych. Ponadto należy przeprowadzać badania kontrolne, zabiegi fluoryzacji, lakowania bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych, lakierowania powierzchni zębów, impregnacji zębów mlecznych. Niezbędne jest też wykonywanie opisanych wyżej zabiegów usuwania kamienia nazębnego, czyli skalingu oraz oczyszczania zębów z osadu, czyli piaskowania.

Share this post